Меню KDT

Математика апталығы!

Математика пәнінің мұғалімі Ж. Қ. Жамантаева 4 наурызда 2014 ж. 8 "ә" сыныбында "Квадраттық функцияның анықтамасы, графигі" тақырыбында ашық сабақ,  8 "а" және 8 "ә" сыныптарында "Жас зияткерлер 2014"  тақырыбында сыныптан тыс іш - шара өткізді.

Пәні: Алгебра                       сынып: 8 «ә»                Уақыты: 04.03
Сабақтың тақырыбы:   түріндегі квадраттық                              
                                         функциясының графигі
Сабақ мақсаты:
Білімділік: у = аx2, у = аx2 + n, y = a (x – m)2 функцияларының графиктерін у=a(x – m)2+n функциясының графигін салуда тиімді пайдалану;
Дамытушылық: Квадраттық функцияның графигінің жалпы түрін,оны салудың алгоритмін және графигін салуды үйрету;
Тәрбиелік: Өз бетінше жұмыс жасауда білік пен дағдыны қалыптастыру жауапкершілікке баулу.
Сабақтың көрнекілігі:
Интерактивті тақта, компьютер, проектор, MS Power Point бағдарламасының көмегімен осы сабаққа арнайы дайындалған слайдтар (презентация).
Сабақ түрі: бекіту сабағы.
Сабақ әдісі: түсіндіру, жеке жұмыс, жұппен жұмыс, топпен жұмыс.
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
     Оқушыларды түгендеп, қажетті оқу құралдарын дайындатып, назарларын сабаққа аудару. С   абақ мақсатымен таныстыру.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. №266. Әрбір дұрыс есепке 1 –ұпай
№266. Берілген функциялардың әрқайсысы үшін парабола төбесінің координаттарын табыңдар?
     1) у=х2-8х+7       (4; -9)
     3) у=х2+4х+3       (-2; -1)
   6) у=х2-х+2,25       (1/2; 2)
ІІІ. Өткен тақырыпты еске түсіру:« Ой қозғау»
1. Квадраттық функцияның графигі қандай қисық? (Парабола)
  1. а>0 болғанда, парабола тармақтары қалай бағытталады? (Жоғары)
3. а
4. D>0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады? ( парабола абсцисса осімен екі нүктеде қиылысады)
5.D=0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады? (D=0 болғанда, парабола абсцисса осімен бір нүктеде қиылысады)
6.D
7.у=aх2+n функциясының графигін у=ах2 функциясының графигінен қалай аламыз? (y= ax2+n функциясының графигі y=ax2 функциясының графигін ордината осі бойымен n>0 болғанда, жоғары немесе n
8. у=a(х-m)2 функциясының графигін у=ах2 функциясының графигінен қалайаламыз? (y= a(x-m)2 функциясының графигі y=ax2 функциясының графигін абсцисса осі бойымен m>0 болғанда, оңға қарай немесе m
  1. Парабола төбесінің абсциссасыныңформуласы ( )
ІV. Есептер шығару: (Оқулықпен жұмыс.)
  1. №265 (Әр топ бір функциядан жазады)
у=х2 функциясының графигін координаталық оське параллель
  • 3 бірлік оңға және 2 бірлік жоғары; (у=(х-3)2+2)
  • 1 бірлік солға және 3 бірлік жоғары; (у=(х+1)2+3)
  • 5 бірлік оңға және 4 бірлік төме; (у=(х-5)2-4
  • 1,5 бірлік солға және 2,5 бірлік төмен жылжытыңдар; (у=(х+1,5)2-2,5 )
  1. №273 ( Топта жеке, жұппен, топпен орындап, нәтижесін тақтаға қорғайды) І-топ: 1;     ІІ-топ: 2;        ІІІ-топ: 3;            ІҮ- топ : 4                              
V. Функциялардың графиктері бойынша формулаларын жазыңдар
  1. у=(х-5)2               2. у=2х2-2                              3.у=х2+1
  2. у=(х+4)2               5.у=2(х+1)2                         6.у=2(х-3)2
VІ. Тест тапсырмасы. (Әрбір дұрыс жауап 1- ұпай)
А) 2х+3        В) х3 – х -7      С) х2-19х             Д) 3х2 -9х -1
А) қызыл   В) көк     С) жасыл   Д) басқа
А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға
В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға
С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен
Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту арқылы алуға болады.
y = (x+3)2 -1
   А)1; 3     В) -3;-1   С) -3;1     Д) -3; 1
Дұрыс жауаптары:   1.Д     2.А        3.В        4.В  
VІІ. Сабақты қорытындылау
Квадраттық функция келесі формуламен берілген. Парабола төбесін анықтаңдар.
1)    y = x2 -6                        (0;-6)
2)    y = (x-5)2                      (5;0)
3)    y = (x-7)2 +4                 (7;4)
4)    y = (x+3)2 -1                 (-3;-1)
     Тақырып бойынша оқушылардың алған білімдерін тексеру.Сұрақтарға жауап алу.
IV. Практикалық жұмыс. Дарынды оқушылармен жұмыс
  1. y=x2 үлгісінің көмегімен :
а) y=-x2-2     ә) y=-(х+1)2 – 3     б) y=|-х2 +3| графиктерін салыңдар.
VІ.Үй тапсырмасы:№273(5,6);                                 №272 (1,2)                                   VІІ.Бағалау. Оқушылар сабаққа қатысуына, сұрақтарға жауап берулеріне, жиған ұпайларына қарай бағаланады.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
.              
 
 
 
 
 


Математика пәнінің мұғалімі Ж. Қ. Жамантаева 4 наурызда 2014 ж. 8 "ә" сыныбында "Квадраттық функцияның анықтамасы, графигі" тақырыбында ашық сабақ,  8 "а" және 8 "ә" сыныптарында "Жас зияткерлер 2014"  тақырыбында сыныптан тыс іш - шара өткізді.

Пәні: Алгебра                       сынып: 8 «ә»                Уақыты: 04.03

Сабақтың тақырыбы:   түріндегі квадраттық                              

                                         функциясының графигі

Сабақ мақсаты:

Білімділік: у = аx2, у = аx2 + n, y = a (x – m)2 функцияларының графиктерін у=a(x – m)2+n функциясының графигін салуда тиімді пайдалану;

Дамытушылық: Квадраттық функцияның графигінің жалпы түрін,оны салудың алгоритмін және графигін салуды үйрету;

Тәрбиелік: Өз бетінше жұмыс жасауда білік пен дағдыны қалыптастыру жауапкершілікке баулу.

Сабақтың көрнекілігі:

Интерактивті тақта, компьютер, проектор, MS Power Point бағдарламасының көмегімен осы сабаққа арнайы дайындалған слайдтар (презентация).

Сабақ түрі: бекіту сабағы.

Сабақ әдісі: түсіндіру, жеке жұмыс, жұппен жұмыс, топпен жұмыс.

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

     Оқушыларды түгендеп, қажетті оқу құралдарын дайындатып, назарларын сабаққа аудару. С   абақ мақсатымен таныстыру.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. №266. Әрбір дұрыс есепке 1 –ұпай

№266. Берілген функциялардың әрқайсысы үшін парабола төбесінің координаттарын табыңдар?

     1) у=х2-8х+7       (4; -9)

     3) у=х2+4х+3       (-2; -1)

   6) у=х2-х+2,25       (1/2; 2)

ІІІ. Өткен тақырыпты еске түсіру:« Ой қозғау»

1. Квадраттық функцияның графигі қандай қисық? (Парабола)

  1. а>0 болғанда, парабола тармақтары қалай бағытталады? (Жоғары)

3. а

4. D>0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады? ( парабола абсцисса осімен екі нүктеде қиылысады)

5.D=0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады? (D=0 болғанда, парабола абсцисса осімен бір нүктеде қиылысады)

6.D

7.у=aх2+n функциясының графигін у=ах2 функциясының графигінен қалай аламыз? (y= ax2+n функциясының графигі y=ax2 функциясының графигін ордината осі бойымен n>0 болғанда, жоғары немесе n

8. у=a(х-m)2 функциясының графигін у=ах2 функциясының графигінен қалайаламыз? (y= a(x-m)2 функциясының графигі y=ax2 функциясының графигін абсцисса осі бойымен m>0 болғанда, оңға қарай немесе m

  1. Парабола төбесінің абсциссасыныңформуласы ( )

ІV. Есептер шығару: (Оқулықпен жұмыс.)

  1. №265 (Әр топ бір функциядан жазады)

у=х2 функциясының графигін координаталық оське параллель

  • 3 бірлік оңға және 2 бірлік жоғары; (у=(х-3)2+2)
  • 1 бірлік солға және 3 бірлік жоғары; (у=(х+1)2+3)
  • 5 бірлік оңға және 4 бірлік төме; (у=(х-5)2-4
  • 1,5 бірлік солға және 2,5 бірлік төмен жылжытыңдар; (у=(х+1,5)2-2,5 )
  1. №273 ( Топта жеке, жұппен, топпен орындап, нәтижесін тақтаға қорғайды) І-топ: 1;     ІІ-топ: 2;        ІІІ-топ: 3;            ІҮ- топ : 4                              

V. Функциялардың графиктері бойынша формулаларын жазыңдар

  1. у=(х-5)2               2. у=2х2-2                              3.у=х2+1
  2. у=(х+4)2               5.у=2(х+1)2                         6.у=2(х-3)2

VІ. Тест тапсырмасы. (Әрбір дұрыс жауап 1- ұпай)

А) 2х+3        В) х3 – х -7      С) х2-19х             Д) 3х2 -9х -1

А) қызыл   В) көк     С) жасыл   Д) басқа

А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға

В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға

С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен

Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту арқылы алуға болады.

y = (x+3)2 -1

   А)1; 3     В) -3;-1   С) -3;1     Д) -3; 1

Дұрыс жауаптары:   1.Д     2.А        3.В        4.В  

VІІ. Сабақты қорытындылау

Квадраттық функция келесі формуламен берілген. Парабола төбесін анықтаңдар.

1)    y = x2 -6                        (0;-6)

2)    y = (x-5)2                      (5;0)

3)    y = (x-7)2 +4                 (7;4)

4)    y = (x+3)2 -1                 (-3;-1)

     Тақырып бойынша оқушылардың алған білімдерін тексеру.Сұрақтарға жауап алу.

IV. Практикалық жұмыс. Дарынды оқушылармен жұмыс

  1. y=x2 үлгісінің көмегімен :

а) y=-x2-2     ә) y=-(х+1)2 – 3     б) y=|-х2 +3| графиктерін салыңдар.

VІ.Үй тапсырмасы:№273(5,6);                                 №272 (1,2)                                   VІІ.Бағалау. Оқушылар сабаққа қатысуына, сұрақтарға жауап берулеріне, жиған ұпайларына қарай бағаланады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

.              

 

 

 

 

 


Комментариев нет
Просмотров: 2045
Автор: 45mektep
Сайт: www.45.astana-bilim.kz
Добавлено: 04.03.2014 в 12:00